Gdzie pracuje i ile zarabia informatyk?

Informatyk to osoba, która skończyła studia na uczelni politechnicznej. Jednak sam dyplom nie wystarczy. Prawdziwym informatykiem zostaje się z powołania i z pasji. W tym zawodzie pracują najczęściej ludzie, którzy od najmłodszych lat interesują się programowaniem, komputerami. Pracę informatyka podjąć może także osoba, która jest samoukiem, wiedzę zdobywała w praktyce.

Na czym polega praca informatyka?

Informatyk to osoba, która zajmuje się technologiami komputerowymi, które ulepszają pracę człowieka i jego funkcjonowanie. Mają za zadanie przetwarzać różne komputerowe informacje i wiadomości. Potrzebni są w każdej dziedzinie życia, dlatego łatwo znaleźć im pracę. Trudno wyobrazić sobie w tej chwili jakąś firmę lub przedsiębiorstwo bez informatyka.
Dobry informatyk to fachowiec od usuwania wszelkich usterek programowych, ale dobrze by było, żeby umiał także naprawić ewentualne usterki techniczne komputera. Do zakresu jego obowiązków zalicza się również obsługę i zabezpieczenia sieci komputerowej, konfiguracja urządzeń, rozbudowę magistrali, aktualizacje oprogramowania, administracja i obsługa specjalistycznych systemów informatycznych.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać informatykiem?

Osoba, która chce zostać informatykiem, powinna posiadać wyższe wykształcenie informatyczne i ścisłą specjalizacje, taką jak systemy komputerowe, systemy informacyjne zarządzania, systemy informatyczne, informatyka stosowana, bazy danych, inżynieria oprogramowania systemów sieciowych. Informatyk powinien także znać język angielski. Powinien również być osobą kreatywną, umieć analitycznie myśleć, potrafić pracować pod presją czasu, umieć szybko się uczyć.

Warunki i miejsce pracy informatyków

Miejscem pracy informatyka jest każde przedsiębiorstwo handlowe, przemysłowe, różne instytucje przemysłowe i handlowe. Zawód ten wymaga ciągłej nauki, dokształcania się, bycia na bieżąco z wszelkimi nowinkami technicznymi.
Informatyk może pracować po osiem godzin dziennie, ale również na umowę zlecenie w kilku firmach równocześnie. Branże, w których może szukać pracy to administracja, programowanie, utrzymanie, serwisy, telekomunikacja.

Zarobki informatyka

Jeśli chodzi o to ile zarabia informatyk to trzeba wiedzieć, że jest to dość szeroki przedział. Wszystko zależy od jego umiejętności, wiedzy i doświadczenia. Nie bez znaczenia jest również szczebel zatrudnienia, a także od rodzaju firmy, a także od położenia geograficznego przedsiębiorstwa.

Dlaczego warto zostać informatykiem?

Zawód jakim jest informatyk jest jak najbardziej przyszłościowy. Powstaje wiele zakładów pracy i przedsiębiorstw, które potrzebują specjalistów w tej dziedzinie, ponieważ trudno dziś wyobrazić sobie prężnie działającą firmę, która nie jest skomputeryzowana.
Zdobycie tytułu informatyka może być pierwszym krokiem w staraniu się o pracę w bardzo ciekawej dziedzinie informatyki, jaka jest z pewnością cyberbezpieczeństwo. Eksperci w tej dziedzinie są dziś bardzo potrzebni, ponieważ jest coraz więcej hakerów, a ochrona danych w tych czasach jest bardzo ważna.
Praca informatyka pomaga mu również w zdobyciu innego zawodu, programisty. Możliwości pracy w tej dziedzinie są ogromne. Można pracować równocześnie dla kilku firm, w kraju i za granicą, nie ruszając się zza biurka.
Agencje reklamowe, start-upy, a także inne firmy z dziedziny IT potrzebują także informatyków, czyli osób do których będą mogli zwrócić się inni pracownicy w razie problemów ze sprzętem, takim jak komputer, skaner, drukarka, czy ksero.

Redakcja supertarg.pl