Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca co to jest franczyza

Co to jest franczyza? Opis, rodzaje, zalety, zastosowanie

Data publikacji 22 grudnia 2021


Planujesz otworzyć swoją własną firmę, lecz nie wiesz, w jakiej branży działać? Chcesz od razu prowadzić rozpoznawalny, cieszący się dużym zainteresowaniem biznes? W takim przypadku pomyśl o franczyzie. Co dokładnie znajduje się pod tym terminem? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie!

Czym jest franczyza?

Swoją działalność gospodarczą przedsiębiorca może prowadzić w różnych formach. Wśród dostępnych opcji znajduje się franczyza, która cieszy się dużym zainteresowaniem w wielu branżach jak sprzedaż czy gastronomia. Co to jest franczyza?

Franczyzą (od fr. franchise) określa się system, w którym sprzedaje się usługi lub produkty, opierający się na współpracy z innym przedsiębiorstwem określanym jako franczyzodawca. Drugą stroną umowy franczyzy jest franczyzobiorca.

Dzięki franczyzie można rozpocząć działalność gospodarczą łatwiej i szybciej, ponieważ franczyzodawca udostępnia w jej ramach franczyzobiorcy prawa do prowadzenia działalności pod konkretną marką. To powoduje, że nie trzeba wtedy rozwijać własnej, więc szansa na sukces w biznesie jest wyższa. Warto jednak pamiętać o tym, że franczyza związana jest ze strony franczyzobiorcy z określonymi obowiązkami.

Franczyza – na czym polega?

Umowa franczyzowa, która podpisywana jest pomiędzy stronami – franczyzodawcą oraz franczyzobiorcą – pozwala temu drugiemu na prowadzenie działalności z wykorzystaniem dorobku tego pierwszego za odpowiednią opłatą franczyzową.

Franczyza umożliwia franczyzobiorcy korzystanie z:
– Koncepcji działalności franczyzodawcy,
– Marki franczyzodawcy,
– Znaku towarowego, na przykład logo należącego do franczyzodawcy,
– Opracowanego przez franczyzodawcę know-how (metody prowadzenia biznesu, produkcji),
– Pomocy udzielanej przez franczyzodawcę w celu prowadzenia działalności gospodarczej, na przykład mogą być to szkolenia, pomoc przy rekrutacji personelu, organizacji kampanii marketingowej.

Wszystkie powyższe elementy, które dotyczą sposobu prowadzenia działalności w ramach franczyzy, zawiera pakiet franczyzowy.

Z drugiej strony franczyzobiorca zobowiązuje się do przestrzegania zasad umowy franczyzowej oraz do wnoszenia opłat na rzecz franczyzodawcy w zamian za udostępnione mu zasoby.

Rodzaje franczyzy

Wyróżnia się różne rodzaje franczyzy. Co to jest franczyza bezpośrednia i wielokrotna? Czym różnią się franczyza dystrybucji produktu od koncepcji działalności?

Do rodzajów franczyzy zaliczane są:
– Franczyza bezpośrednia – umowa tego typu pozwala na prowadzenie jednej firmy w ustalonej lokalizacji,
– Franczyza wielokrotna – umowa dopuszcza prowadzenie wielu firm w określonej lokalizacji,
– Masterfranczyza – określana także jako subfranczyza, jest to rodzaj franczyzy wielokrotnej, w której franczyzobiorca może udzielać licencji innym podmiotom, wprowadzać zmiany w sieci franczyzowej po zgodzie franczyzodawcy.
– Franczyza dystrybucji produktu – w jej ramach franczyzobiorca prowadzi sprzedaż produktów, które są dostarczane przez franczyzodawcę. Określana jest ona także jako franczyza handlowa albo dystrybucyjna.
– Franczyza usługowa – franczyzobiorca sprzedaje usługi, które zostały stworzone przez franczyzodawcę.
– Franczyza koncepcji działalności – franczyzobiorca prowadzi swoją działalność na bazie opracowanego przez franczyzodawcę modelu biznesowego.

Zalety i wady franczyzy

Franczyza jest sposobem prowadzenia działalności gospodarczej, który ma zarówno swoje zalety, przemawiające za skorzystaniem z niej, jak i wady, o których także trzeba pamiętać.

Franczyza – zalety:
– Prowadzenie firmy pod znaną marką,
– Pomoc od franczyzodawcy w prowadzeniu biznesu,
– Prostsze wejście na rynek,
– Dostęp do szerokiej gamy usług,
– Możliwość otrzymania dofinansowań,
– Obniżone ryzyko biznesowe,
– Wyższa szansa na sukces.

Franczyza – wady:
– Konieczność podporządkowania się zasadom w umowie franczyzowej,
– Wnoszenie opłat franczyzowych,
– Kontrole przez franczyzodawcę i nakładanie kar za nieprzestrzeganie zasad,
– Mniejsza swoboda w prowadzeniu działalności.

Jak rozpocząć współpracę z franczyzodawcą?

Aby zacząć prowadzić firmę w ramach franczyzy, wystarczy zapoznać się z ofertą na stronach firm franczyzowych, a następnie sprawdzić warunki współpracy. Gdy chce się rozpocząć działalność franczyzową, należy skontaktować się z franczyzodawcą i podpisać umowę.

Wyzwania i trendy w branży celnej

Redakcja supertarg.pl

Witajcie na blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów biznesu, lifestyle'u i zakupów tworzy dynamiczną przestrzeń dla wszystkich poszukujących inspiracji do osiągnięcia sukcesu w życiu osobistym i zawodowym. Dzieląc się wiedzą, trendami oraz praktycznymi wskazówkami zakupowymi, zapewniamy czytelnikom pełne doświadczenie, które inspiruje do świadomego życia pełnego możliwości. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem kształtować styl życia oparty na mądrości biznesowej i zdrowym podejściu do codziennych wyborów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

co to jest franczyza