Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca operator koparki zarobki

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat zawodu operatora

Data publikacji 21 grudnia 2021


Praca operatora koparki wymaga dużej precyzji i odpowiedzialności. Jest to praca o charakterze usługowym, który polega na obsłudze maszyn, które przeznaczone są do robót naziemnych. Operator koparki wykonuje pracę w górnictwie i na budowach. Tam koparka wykorzystywana jest najczęściej do prac polegających na przeładunku.

Cechy charakterystyczne zawodu operatora koparki

Praca operatora koparki jest bardzo odpowiedzialnym zajęciem. Osoba, która wykonuje ten zawód, musi dbać o bezpieczeństwo osób, które wraz z nią znajdują się na placu budowy. Osoba zatrudniona na tym stanowisku musi umieć szybko podejmować decyzję, być precyzyjną, maksymalnie skoncentrowaną i umieć myśleć przestrzennie. Operator koparki powinien także znać podstawy fizyki., ponieważ często zdarza się tak, że musi on ocenić czy dana maszyna uniesie ciężar, który jest na koparce. Prace operatora koparki nadzoruje zwykle brygadzista albo inżynier robót.

Gdzie pracuje operator koparki?

Głównym miejscem pracy operatora koparki jest kabina maszyny, która stoi na placu budowy. Praca odbywa się przeważnie w systemie zmianowym. Zawód ten jest obarczony także pewnym ryzykiem. Operator koparki pracuje bowiem w takim miejscu, w którym możliwość spowodowania wypadku jest bardzo duża. Może dojść do porażenia prądem, albo do obsunięcia się ziemi.
Osoba, która jest operatorem koparki, pracuje najczęściej przy naprawie i budowie dróg. Wykonuje wykopy, rozmieszcza materiały na budowie, wyrównuje teren, przewozi materiały i pomaga je załadować. Praca operatora koparki to także oczyszczanie rowów melioracyjnych. Pracownik na stanowisku operatora jest odpowiedzialny także za stan techniczny swojej maszyny, na której pracuje, a także za jej mycie i konserwację. Powinien także umieć naprawić drobne usterki.

Jak wygląda kurs na operatora koparki?

Osoba, która chce pracować w zawodzie operatora, powinna mieć bardzo dobre zdrowie, a przede wszystkim świetny wzrok i słuch, nie może chorować na kręgosłup i nie może mieć zaburzeń równowagi. Osoby te powinny być silne, ponieważ często mają do czynienia z ciężkimi rzeczami, które trzeba podnosić lub przenosić.
Kursy na operatora koparki przejść można w różnych ośrodkach szkoleniowych, albo w szkołach zawodowych i są odpłatne. Osoby chcące rozpocząć kurs powinny mieć ukończone prawo jazdy.
Szkolenie to podzielić można na zajęcia praktyczne i teoretyczne. Na części teoretycznej słuchacze uczą się na temat obsługi maszyn i ich budowy, a także o przepisach BHP. Część praktyczna to już nauka pracy na koparce, którą uczestnik kursu sam prowadzi.
Szkolenie to kończy się egzaminem państwowym, a osoby które go zdadzą otrzymują uprawnienia do pracy w tym zawodzie.

Ile zarabia operator koparki?

W zawodzie takim jak operator koparki zarobki są dość wysokie. Na wysokość wynagrodzenia wpływ maja czynniki takie jak miejsce zatrudnienia, czy jest to praca w kraju czy zagranicą, od wielkości przedsiębiorstwa i od doświadczenia zawodowego przyszłego operatora koparki. Ci, którzy mają doświadczenie, zarabiają o wiele więcej niż osoby, które podejmują pracę zaraz po szkoleniu. Dzieje się tak dlatego, że maja oni większą wiedzę i lepiej znają maszynę, na której będą pracować.

Jak zostać operatorem koparki?

Osoba, która chce zostać operatorem koparki, musi mieć przede wszystkim ukończone osiemnaście lat i ukończone szkolenie operatora maszyn roboczych. Operatorzy muszą przechodzić także badania okresowe i psychotechniczne. Powinien mieć również prawo jazdy kategorii B, a najlepiej również C i D.

Wyzwania i trendy w branży celnej

Redakcja supertarg.pl

Witajcie na blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów biznesu, lifestyle'u i zakupów tworzy dynamiczną przestrzeń dla wszystkich poszukujących inspiracji do osiągnięcia sukcesu w życiu osobistym i zawodowym. Dzieląc się wiedzą, trendami oraz praktycznymi wskazówkami zakupowymi, zapewniamy czytelnikom pełne doświadczenie, które inspiruje do świadomego życia pełnego możliwości. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem kształtować styl życia oparty na mądrości biznesowej i zdrowym podejściu do codziennych wyborów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

co to jest franczyza