Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca podanie o urlop bezpłatny

Podanie o urlop bezpłatny – czy pracodawca ma obowiązek się zgodzić?

Data publikacji 29 listopada 2021


Absencje pracowników to bardzo trudny temat. Nie zawsze można je zaplanować, stąd też pojawia się możliwość wzięcia urlopu na żądanie. Zdarza się, że pracownicy nadużywają korzystania z tego przywileju.

Balans pomiędzy życiem prywatnym a życiem zawodowym

Wielu pracowników ma problem z pogodzeniem swojego życia prywatnego z życiem zawodowym. Jest to szczególnie kłopotliwe w momencie, kiedy pojawiają się dzieci. Obowiązków zaczyna wtedy przybywać. Młode matki bardzo często korzystają ze zwolnień lekarskich na chore dzieci, co nie podoba się pracodawcom i może być przyczyną niechęci do zatrudniania kobiet, które mają potomstwo. Nie należy oczywiście generalizować. W wielu korporacjach w Polsce i na całym świecie kobiety mogą liczyć na dobre warunki zatrudnienia. Na rozmowie kwalifikacyjnej pytanie o sytuację rodzinną jest niedopuszczalne, jednak osoby rekrutujące znajdują czasami sposoby na to, aby jednak o to zapytać. Jeżeli pracownik nie znajdzie odpowiedniej równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, szybko może dojść do wypalenia zawodowego i wielu poważnych chorób, między innymi depresji. Dlatego też pracodawcy powinni troszczyć się, aby pracownicy dbali o taki balans w swoim życiu. W niektórych firmach praktykuje się nielimitowany urlop wypoczynkowy, to znaczy, jeżeli pracownik wykorzystał już cały swój roczny limit urlopu, może w porozumieniu ze swoim przełożonym wziąć jeszcze dodatkowe dni. Wiele korporacji ma takie rozwiązanie i bardzo podoba się to pracownikom.

Życie zawodowe młodych rodziców

Życie zawodowe młodych rodziców na pewno nie jest to łatwe. Zdarza się, że dziecko często choruje, a wiadomo, że do żłobka lub przedszkola można wysłać jedynie dziecko całkowicie zdrowe. Wielu młodych rodziców kłóci się o to, kto tym razem ma wziąć zwolnienie chorobowe i zaopiekować się chorym maluchem. Często rozwiązywane jest to w ten sposób, że opiekę na dziecko bierze ta osoba, która zarabia mniej. W ten sposób budżet domowy mniej traci. Idealnie byłoby jednak znaleźć dodatkową osobę do opieki nad dzieckiem w kryzysowych sytuacjach. Często jest to babcia lub ciocia. Nie każdy jednak ma takie możliwości. Rodzice mają wiele obowiązków związanych z posiadaniem potomstwa. Nawet z dzieckiem zdrowym trzeba często zgłaszać się do lekarza, między innymi na obowiązkowe szczepienia. Przydaje się możliwość wzięcia urlopu bezpłatnego, aby móc na spokojnie pójść z dzieckiem do lekarza w dogodnych godzinach. Nie zawsze bowiem przysługuje zwolnienie chorobowe.

Urlop bezpłatny

Wszyscy doskonale wiedzą, czym jest urlop wypoczynkowy i kiedy można go wykorzystać. Zdecydowana większość pracowników wie również, czym jest urlop na żądanie. Takie 4 dni urlopu na żądanie w roku bywają bardzo przydatne. Zdarza się, że sytuacja jest absolutnie nieprzewidywalna i absencji w pracy nie da się zaplanować. Urlop okolicznościowy pomaga zorganizować sprawy życiowe związane z pogrzebem bądź ślubem albo narodzinami dziecka. Wydaje się, że większość pracowników nie miała w swoim życiu okazji do wzięcia urlopu bezpłatnego, ponieważ urlop wypoczynkowy absolutnie im wystarcza. Warto jednak zapoznać się z zapisami kodeksu pracy dotyczącymi urlopu bezpłatnego, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy ta wiedza może się przydać. Podanie o urlop bezpłatny można napisać zawsze, można zwrócić się z taką prośbą do swojego przełożonego, jednak pozytywne ustosunkowanie się do tej prośby zależy jedynie od dobrej woli pracodawcy. Nie ma on obowiązku godzić się na długą nieobecność pracownika w pracy. Warto również przyjrzeć się, jak wielkie problemy generuje to ze strony pracodawcy. Na czas nieobecności trzeba przecież znaleźć zastępstwo. Pracodawca może więc zapytać o motywy, dlaczego pracownik chce wziąć urlop bezpłatny. Są takie branże, opcję praca odbywa się sezonowo. Niektórzy co roku biorą urlop bezpłatny swoim stałym miejscu zatrudnienia i wyjeżdżają na wakacje za granicę, aby wspomóc domowy budżet dodatkowymi pieniędzmi. Na pewno bardzo ważne są dobre relacje ze swoim przełożonym.

Wyzwania i trendy w branży celnej

Redakcja supertarg.pl

Witajcie na blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów biznesu, lifestyle'u i zakupów tworzy dynamiczną przestrzeń dla wszystkich poszukujących inspiracji do osiągnięcia sukcesu w życiu osobistym i zawodowym. Dzieląc się wiedzą, trendami oraz praktycznymi wskazówkami zakupowymi, zapewniamy czytelnikom pełne doświadczenie, które inspiruje do świadomego życia pełnego możliwości. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem kształtować styl życia oparty na mądrości biznesowej i zdrowym podejściu do codziennych wyborów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

co to jest franczyza