Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes gdzie rozliczyć pit

PIT – gdzie i jak rozliczyć?

Data publikacji 16 października 2021

Podatek dochodowy od osób fizycznych, czyli PIT jest najważniejszym zobowiązaniem, które każda osoba osiągająca dochody musi uregulować. Rozliczyć PIT można samemu w prosty i łatwy sposób.

Co to jest PIT?

PIT to skrót od angielskiej nazwy Personal Income Tax. Jest to podatek dochodowy od osób fizycznych, a jednocześnie tak samo określany jest druk deklaracji podatkowej. Druk deklaracji podatkowej przyjmuje różną formę w zależności od rodzaju opodatkowania i typu osiągniętych dochodów. W ostatnich latach coraz mniej osób korzysta z tradycyjnych formularzy papierowych. Większość deklaracji rocznych składana jest online po wcześniejszym wypełnieniu przez prosty i darmowy kreator.

Jak wybrać odpowiedni formularz PIT?

Aby złożyć zeznanie rocznie, należy przede wszystkim wybrać odpowiedni druk rozliczeniowy. Najpopularniejszym jest PIT-37, który składają osoby zatrudnione na umowie o pracę lub umowę cywilnoprawną. Aby rozliczyć PIT-37 niezbędne jest otrzymanie od pracodawcy PIT-11. Drugim bardzo popularnym drukiem jest PIT-36, który używają osoby prowadzące działalność gospodarczą lub osoby, które chcą rozliczyć straty z lat ubiegłych. Jeśli osoba prowadzi działalność gospodarczą i rozlicza się według podatku liniowego, to musi skorzystać z PIT-36L. PIT-28 wybierają osoby rozliczające się na podstawie ryczałtu, a PIT-38 podatnicy osiągający przychody z tytułu zbycia papierów wartościowych. Osoby, które zbyły prywatną nieruchomość powinny wybrać PIT-39.

Gdzie rozliczyć PIT?

Rozliczenie PIT może odbyć się za pomocą kilku opcji. Pierwszą z nich jest wypełnienie deklaracji podatkowej odręcznie lub przy pomocy komputera, a następnie dostarczenie jej do właściwego urzędu skarbowego osobiście lub wysyłką poleconą na adres urzędu. Coraz chętniej wybieraną formą jest rozliczenie online i wysłanie druku internetowo. W tym celu można skorzystać z programów do rozliczania PIT, które w dużej mierze dostępne są w wersji darmowej. Wystarczy wpisać niezbędne dane w kreatorze, a on sam wyliczy podatek. Ministerstwo Finansów stworzyło usługę Twój e-PIT, dzięki której wystarczy wypełnić jedynie podstawowe dane, a system samodzielnie uzupełni rubryki deklaracji podatkowej. A wysyłka następuje niemalże automatycznie.

Do kiedy należy rozliczyć PIT za rok 2021?

Złożenie deklaracji podatkowej musi odbyć się w konkretnym terminie. Terminy zależą przede wszystkim od druku PIT. W przypadku PIT-36, PIT-37, PIT-36L I PIT-38 termin ten mija 2 maja 2022 roku. W przypadku PIT-28 podatnik ma czas jedynie do 28 lutego 2022 roku. Oczywiście złożenie deklaracji po tym terminie wiąże się z karami, które mogą zostać nałożone na podatnika przez urząd skarbowy. Deklaracja ponadto musi być wypełniona bezbłędnie i nie wolno zatajać żadnych przychodów. Jeśli w druku PIT znajdą się błędy, to urząd skarbowy wezwie do ich skorygowania.

Jak długo czeka się na zwrot nadpłaconego podatku?

Bardzo często się zdarza, że podatnicy zapłacili więcej zaliczek na podatek dochodowy, niż faktycznie wyniosło zobowiązanie. Taka sytuacji powoduje, że w deklaracji PIT w odpowiednim miejscu jest wartość do zwrotu podatku. Taka kwota jest zwracana przez urząd skarbowy w dwóch terminach zależnych od formy złożenia deklaracji rocznej. W przypadku dostarczenia deklaracji w formie fizycznej, urząd skarbowym ma 3 miesiące na wypłatę nadpłaconego podatku. Jeśli formularz został złożony internetowo, to czas oczekiwania jest nieco krótszy i wynosi 45 dni. Czyli jest to kolejny argument, aby rozliczyć się online i odzyskać wcześniej swoje pieniądze.

Wyzwania i trendy w branży celnej

Redakcja supertarg.pl

Witajcie na blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów biznesu, lifestyle'u i zakupów tworzy dynamiczną przestrzeń dla wszystkich poszukujących inspiracji do osiągnięcia sukcesu w życiu osobistym i zawodowym. Dzieląc się wiedzą, trendami oraz praktycznymi wskazówkami zakupowymi, zapewniamy czytelnikom pełne doświadczenie, które inspiruje do świadomego życia pełnego możliwości. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem kształtować styl życia oparty na mądrości biznesowej i zdrowym podejściu do codziennych wyborów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

wynajem średnioterminowy samochodu