Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes Ile można zarobić na handlu akcjami

Ile można zarobić na handlu akcjami?

Data publikacji 20 kwietnia 2022

W dzisiejszym świecie inwestycje giełdowe są na wyciągnięcie ręki wszystkich zainteresowanych osób pod dowolną szerokością geograficzną. Jest to możliwe dzięki temu, iż w tej chwili funkcjonuje cała masa internetowych giełd pozwalających na realizację transakcji na całym świecie. Handel akcjami od lat cieszy się rosnącą popularnością, a wprowadzenie możliwości zawierania operacji online doprowadziło do pogłębienia tego trendu. W poniższym artykule jak i ile można zarobić na handlu akcjami.

Czym są akcje? 

Akcje to określenie dla papierów wartościowych emitowanych przez spółki akcyjne oraz komandytowo-akcyjne. Osoba, która kupuje akcje, staje się akcjonariuszem oraz zyskuje prawo do udziału w zyskach firmy, czyli otrzymywania tzw. dywidendy. 

Akcjonariusze mają również prawo do brania udziału w posiedzeniach zarządu i głosowaniu w walnym zgromadzeniu. Warto dodać, że osoby posiadające akcje nie biorą odpowiedzialności za zobowiązania finansowe spółki. 

Na których akcjach można najlepiej zarobić? 

Jak pokazują statystyki z lat 2005-2019, największe zarobki wśród inwestorów stawiających na akcje osiągnęli ci, którzy postawili na amerykańskie spółki – średnioroczny zysk wyniósł 9%. Duże znaczenie dla handlarzy miały także rynki wschodzące, które pozwoliły zarobić 8% w skali roku średnio. 

Należy wskazać, że na to, ile zarobimy na akcjach, wpływ ma cała masa zróżnicowanych czynników. Nawet w przypadku globalnych przedsiębiorstw istnieje ryzyko szybkiego i znacznego spadku wartości akcji, a tym samym utraty zainwestowanych pieniędzy. Oznacza to, że każda osoba rozpoczynająca handlowanie na giełdzie w pierwszej kolejności powinna pozyskać w tym względzie odpowiednią wiedzę. Bez tego ryzyko zawieranych transakcji będzie bardzo wysokie. 

Jedną z najbardziej znanych giełd internetowych, na której można zaopatrywać się w akcje z giełd z wielu krajów świata, jest Saxo Broker. Daje ona dostęp do ponad 30 000 akcji z rynków głównych i wschodzących na 60 giełdach z całego świata.

Realna stopa zwrotu – o tym czynniku warto pamiętać! 

W trakcie omawiania ile można zarobić na giełdzie należy koniecznie uwzględnić realne stopy zwrotu. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w dobie bardzo wysokiej inflacji. Należy zaznaczyć, że w długoterminowej perspektywie inwestycje w akcje i obligacje zazwyczaj pozwalają na zniwelowanie negatywnych skutków inflacji, jednak nie jest to regułą.

Jeśli spojrzymy na notowania poszczególnych spółek na przestrzeni lat z uwzględnieniem poziomu inflacji w tym okresach zauważymy, że rzeczywista stopa zwrotu osiągnięta przez akcjonariuszy była znacznie niższa niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. 

Artykuł sponsorowany

Wyzwania i trendy w branży celnej

Redakcja supertarg.pl

Witajcie na blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów biznesu, lifestyle'u i zakupów tworzy dynamiczną przestrzeń dla wszystkich poszukujących inspiracji do osiągnięcia sukcesu w życiu osobistym i zawodowym. Dzieląc się wiedzą, trendami oraz praktycznymi wskazówkami zakupowymi, zapewniamy czytelnikom pełne doświadczenie, które inspiruje do świadomego życia pełnego możliwości. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem kształtować styl życia oparty na mądrości biznesowej i zdrowym podejściu do codziennych wyborów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

wynajem średnioterminowy samochodu