W dzisiejszym świecie inwestycje giełdowe są na wyciągnięcie ręki wszystkich zainteresowanych osób pod dowolną szerokością geograficzną. Jest to możliwe dzięki temu, iż w tej chwili funkcjonuje cała masa internetowych giełd pozwalających na realizację transakcji na całym świecie. Handel akcjami od lat cieszy się rosnącą popularnością, a wprowadzenie możliwości zawierania operacji online doprowadziło do pogłębienia tego trendu. W poniższym artykule jak i ile można zarobić na handlu akcjami.
Czym są akcje?
Akcje to określenie dla papierów wartościowych emitowanych przez spółki akcyjne oraz komandytowo-akcyjne. Osoba, która kupuje akcje, staje się akcjonariuszem oraz zyskuje prawo do udziału w zyskach firmy, czyli otrzymywania tzw. dywidendy.
Akcjonariusze mają również prawo do brania udziału w posiedzeniach zarządu i głosowaniu w walnym zgromadzeniu. Warto dodać, że osoby posiadające akcje nie biorą odpowiedzialności za zobowiązania finansowe spółki.
Na których akcjach można najlepiej zarobić?
Jak pokazują statystyki z lat 2005-2019, największe zarobki wśród inwestorów stawiających na akcje osiągnęli ci, którzy postawili na amerykańskie spółki – średnioroczny zysk wyniósł 9%. Duże znaczenie dla handlarzy miały także rynki wschodzące, które pozwoliły zarobić 8% w skali roku średnio.
Należy wskazać, że na to, ile zarobimy na akcjach, wpływ ma cała masa zróżnicowanych czynników. Nawet w przypadku globalnych przedsiębiorstw istnieje ryzyko szybkiego i znacznego spadku wartości akcji, a tym samym utraty zainwestowanych pieniędzy. Oznacza to, że każda osoba rozpoczynająca handlowanie na giełdzie w pierwszej kolejności powinna pozyskać w tym względzie odpowiednią wiedzę. Bez tego ryzyko zawieranych transakcji będzie bardzo wysokie.
Jedną z najbardziej znanych giełd internetowych, na której można zaopatrywać się w akcje z giełd z wielu krajów świata, jest Saxo Broker. Daje ona dostęp do ponad 30 000 akcji z rynków głównych i wschodzących na 60 giełdach z całego świata.
Realna stopa zwrotu – o tym czynniku warto pamiętać!
W trakcie omawiania ile można zarobić na giełdzie należy koniecznie uwzględnić realne stopy zwrotu. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w dobie bardzo wysokiej inflacji. Należy zaznaczyć, że w długoterminowej perspektywie inwestycje w akcje i obligacje zazwyczaj pozwalają na zniwelowanie negatywnych skutków inflacji, jednak nie jest to regułą.
Jeśli spojrzymy na notowania poszczególnych spółek na przestrzeni lat z uwzględnieniem poziomu inflacji w tym okresach zauważymy, że rzeczywista stopa zwrotu osiągnięta przez akcjonariuszy była znacznie niższa niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka.
Artykuł sponsorowany