Jak sprzedać samochód?

Kiedy planujesz sprzedać samochód, możesz zamieścić w internecie darmowe ogłoszenia motoryzacyjne. W takim ogłoszeniu powinieneś zawrzeć podstawowe informacje dotyczące sprzedawanego pojazdu, takie jak nazwa modelu i typu silnika i nadwozia. Nie zapominaj także o informacji na temat koloru i ewentualnego liftingu. Poza tym powinieneś podać również przebieg samochodu, rocznik oraz cenę, za którą jesteś w stanie sprzedać auto. To są najczęstsze kryteria wyszukiwania, którymi kierują się osoby zainteresowane zakupem auta. Poza tym wielu użytkowników portali z ogłoszeniami szuka także aut po typie silnika (benzynowy, diesel, gaz) lub rodzaju skrzyni biegów.

Ważne jest także, by w swoim darmowym ogłoszeniu motoryzacyjnym zawrzeć krótką charakterystykę auta. Wielu kupujących zwraca uwagę na elementy wyposażenia takie jak fabryczne radio albo skórzana tapicerka, relingi dachowe, czy szyberdach. Spore grono kierowców doceni także to, że samochód ma tempomat i czujniki parkowania. Wszystkie elementy wyposażenia auta są jego zaletą. Im bogatsza wersja wyposażenia, tym lepszą cenę auta możesz uzyskać.

Ponadto, gdy umieszczasz ogłoszenie dotyczące sprzedaży, napisz, które części (zwłaszcza eksploatacyjne) były w nim przez ciebie wymieniane. Zawarcie w ogłoszeniu informacji o tym, że wymieniłeś rozrząd rok wcześniej będzie dla kupującego sygnałem, że przez jakiś czas sam nie musi o tym myśleć. Podobnie rzecz ma się z z wymianą akumulatora, czy klocków hamulcowych. Wspomnienie o corocznej wymianie oleju i odgrzybianiu klimatyzacji też będą dobrze wyglądać w twoim ogłoszeniu

Do każdego ogłoszenia powinieneś dołączyć wykonane w dziennym świetle zdjęcia. Jeśli samochód był uszkodzony, pokaż ten element na zdjęciu. Więcej – jeśli masz zdjęcie sprzed naprawy (bo na przykład robiłeś je dla ubezpieczyciela), dołącz je do ogłoszenia. To podniesie twoją wiarygodność. Po co kupujący ma snuć spiskowe teorie na temat tego, z jakiego powodu wymieniałeś drzwi. Pokaż mu zdjęcie z wyrwanym w wyniku włamania zamkiem. Niech zobaczy, że złodziej na tyle je uszkodził, że najłatwiej było wymienić na nowe.

Na samym końcu w swoim ogłoszeniu napisz, co dodatkowo dostanie kupujący. Jeśli masz komplet opon, zwłaszcza z felgami, zyskujesz dodatkowo. Jeśli zainwestowałeś w dodatkowy sprzęt car audio, przyciemniłeś szyby w auto detailingu, poinformuj o tym w swoim ogłoszeniu. Wszystko, co wyróżni twoje auto na tle innych sprzedawanych modeli, zwiększy zainteresowanie twoją ofertą.

Warto też napisać w swoim ogłoszeniu, że z zainteresowanym kupującym podjedziesz z autem do wybranej stacji diagnostycznej lub udostępnisz mu wcześniej numer VIN. To uwiarygodni cię w oczach kupującego.

Ważne jest także, byś precyzyjnie określił, w jaki sposób można się z tobą skontaktować. Możesz odbierać telefon tylko po 17? Można do ciebie dzwonić nawet koło 23? Napisz o tym. Nie życzysz sobie wiadomości typu SMS? Wystarczy krótko: proszę dzwonić po 17.00, mogę rozmawiać do późnych godzin (23.00 – 23.30). Nie odpowiadam na wiadomości SMS.

Po co robić to wszystko? Przede wszystkim dla oszczędności czasu. I ty i kupujący auto nie macie ochoty na bezprzedmiotowe rozmowy, których mogłoby nie być, gdyby ogłoszenie było kompletne. Im więcej szczegółów podasz w ogłoszeniu, tym większa szansa, że trafią do ciebie ci, którzy naprawdę są zainteresowani zakupem samochodu. Ty chcesz szybko sprzedać auto. Ktoś chce bezproblemowo kupić samochód – jeśli twoje ogłoszenie jest dobre, spotykacie się w pół drogi i dobijacie targu.

Redakcja supertarg.pl