Strona główna
Marketing
Tutaj jesteś
Marketing co to jest kod qr i do czego służy

Czym są kody QR i jakie mają zastosowanie?

Data publikacji 20 grudnia 2021


W ostatnich latach coraz częściej widywane są kwadratowe kody, które składają się z czarnych i białych pól z różnymi dziwnymi kreseczkami i znaczkami. Znaleźć je można przede wszystkim na billboardach, etykietach produktów czy w prasie. Co to jest kod QR i do czego służy?

Co to jest kod QR?

Kod QR z języka angielskiego to szybka odpowiedź. Podobnie jak zwykły kod kreskowy jest zakodowanym znakiem, który można odczytać przy pomocy odpowiedniego czytnika. Jest to kod dwuwymiarowy i jest on odpowiednikiem zer i jedynek. W kodach QR można zapisać znaki numeryczne i alfanumeryczne z alfabetów greckiego, arabskiego, hebrajskiego, cyrylicy i japońskiego. Powstały one z myślą o przemyśle i transporcie, aby rozpoznawać błyskawicznie przesyłki i kierować je do sortowni. Jednak obecnie stosowane są bardzo chętnie w codziennym życiu. Aby odczytać kod wystarczy mieć dostęp do telefonu z aparatem i odpowiednią aplikacją mobilną.

Budowa kodów QR

Kod QR występuje zawsze jako kwadrat, który jest wypełniony czarnymi i białymi punktami. To za ich pomocą zakodowane są informacje, które po zeskanowaniu mogą zostać odczytane. Wielkość modułów na kodzie zależna jest od ilości informacji, jakie są na nim dostępne. Kodowanie danych odbywa się zarówno w pionie, jak również i w poziomie. W największej wersji kody można zapisać ponad 4000 znaków alfanumerycznych. Czym są znaki alfanumeryczne? Są to litery, cyfry i znaki specjalne. Najczęściej spotykane są kody czarno-białe. Jednak nie muszą one wcale takie być. Chodzi o to, aby kontrast pomiędzy jasnymi i ciemnymi obszarami być jak największy.

Jakie informacje zapisuje się na kodach QR?

W kodzie mogą być zapisywane litery, cyfry i symbole. Można także sformatować odpowiednio kod, dzięki czemu podczas odczytu nastąpi przekierowanie na konkretny adres strony internetowej. Jakie informacje spotykane są na kodach QR? Najczęściej w reklamach i w prasie można spotkać kody, które zawierają adres strony internetowej. Dzięki temu można szybko i bez problemu znaleźć się na stronie produktu, który nas zainteresował. Na wielu kodach znajdują się również dane kontaktowe, które stanowią znakomitą wizytówkę firmy. W przypadku firm organizujących konkursy w kodach znajduje się wiadomość e-mail, której treść jest gotowym tekstem do wysłania, aby wziąć udział w konkursie. Kody QR zawierają bardzo często ważne informacje o nadchodzącym wydarzeniu czy dane niezbędne do zalogowania się na jakąś stronę.

Jak odczytać kod QR i jak tworzyć kody QR?

Aby odczytać kod QR niezbędne jest posiadanie telefonu komórkowego, laptopa, tabletu lub komputera z kamerą internetową. Oczywiście nie będzie możliwe zeskanowanie kodu bez aplikacji mobilnej. Takie aplikacje dostępne są bez problemu i w wersjach darmowych. A czy stworzenie kodu QR jest proste? Tworzenie kodów nie wymaga posiadania żadnych licencji i można je wykorzystywać za darmo. Są dość łatwe do stworzenia. Jedynie należy mieć dostęp do generatora, który bez problemu jest do znalezienia w Internecie za darmo. Z pomocą takiego generatora każdy będzie mógł stworzyć swój własny, indywidualny kod, na którym może zapisać dowolne informacje. Może to być reklama firmy lub napis, który powie – uśmiechnij się! Kody QR można zapisać w formie plików graficznych. Z łatwością można je wydrukować na drukarce domowej atramentowej lub laserowej, dodać na stronie internetowej czy nadrukować na bluzę lub kubek. Jest to świetna forma reklamy oraz bardzo fajna zabawa, która może przynieść wiele radości.

Wyzwania i trendy w branży celnej

Redakcja supertarg.pl

Witajcie na blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów biznesu, lifestyle'u i zakupów tworzy dynamiczną przestrzeń dla wszystkich poszukujących inspiracji do osiągnięcia sukcesu w życiu osobistym i zawodowym. Dzieląc się wiedzą, trendami oraz praktycznymi wskazówkami zakupowymi, zapewniamy czytelnikom pełne doświadczenie, które inspiruje do świadomego życia pełnego możliwości. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem kształtować styl życia oparty na mądrości biznesowej i zdrowym podejściu do codziennych wyborów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

instrumenty promocji