Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes ceidg rejestr

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej – co to jest?

Data publikacji 23 listopada 2021


Każda osoba, która chce założyć działalność gospodarczą, musi skorzystać z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w skrócie CEiDG. CEiDG rejestr jest systemem teleinformatycznym Ministerstwa Gospodarki, w którym wpisani są wszyscy przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi.

CEiDG – ogólne informacje

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej zaczęła funkcjonować w 2011 roku. Wprowadzono ją na mocy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Dane, które umieszczone są w rejestrze CEiDG mają charakter ogólnodostępny. Wpisu można dokonać online lub w sposób tradycyjny udając się do urzędu gminy. Jest to system scentralizowany, a zapisanie się do rejestru jest bardzo proste. Osoba zakładająca działalność gospodarczą nie ma obowiązku rejestrować jej w gminie, która przypisana jest do miejsca zamieszkania. CEiDG rejestr pozwala nie tylko na wpisanie się na listę przedsiębiorców. Można dokonywać w nim różnych zmian, takich jak na przykład zawieszenie działalności, jej wznowienie czy zamknięcie. Wszystkich tych czynności i wiele innych można dokonać bez wychodzenia z domu za pośrednictwem Internetu.

CEiDG – jakie zadanie pełni rejestr?

Dokonanie wpisu oraz wszelkich innych zmian w rejestrze CEiDG jest bezpłatne. Głównym zadaniem CEiDG jest ewidencja przedsiębiorców. Chodzi tu o osoby fizyczne i o dostępność informacji o działalności, którą prowadzą. W CEiDG można sprawdzić bezpłatnie dane, które udostępnione są przez Krajowy Rejestr Sądowy. Każda osoba, która dokona wpisu do CEiDG, jest także zgłaszana równocześnie do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej – jest to REGON. W dokumencie udostępnione dane przesyłane są do naczelnika urzędu skarbowego wskazanego przez przedsiębiorcę oraz urzędu statystycznego i jednostki terenowej. Te dane dostarczane są w ciągu 3 dni od dokonania wpisu.

Co można znaleźć w CEiDG?

Centralna Ewidencja i Informacje o Działalności Gospodarczej zawiera informacje na temat jednoosobowych działalności gospodarczych oraz spółek cywilnych osób fizycznych z Polski. W rejestrze można znaleźć podstawowe informacje o danej działalności gospodarczej oraz szczegóły o posiadanych koncesjach, zezwoleniach czy licencjach. Wszystkie te dane sprawdzić można na stronie internetowej CEiDG. Każdy może bezpłatnie wyszukać danego przedsiębiorcę i uzyskać informacje o jego działalności. Jest także możliwość pobrania online zaświadczenia o wpisie do CEiDG. Dzięki rejestrowi można sprawdzić wiarygodność konkretnej firmy oraz czy ona w ogóle istnieje. Wystarczy wpisać w odpowiednie rubryki na stronie CEiDG NIP przedsiębiorcy i wyszukiwarka pokaże, czy przedsiębiorca faktycznie istnieje.

Jak wypełnić wniosek podczas zakładania działalności?

Wniosek CEIDG nie jest skomplikowany i można go wypełnić samodzielnie. Na początku w pozycji 1 zaznacza się, że jest to wniosek o wpis do CEIDG. W kolejnych rubrykach należy podać swoje dane. W kolejnych polach należy podać podstawowe informacje na temat zakładanej działalności gospodarczej. Trzeba pamiętać, że przy działalności prowadzonej przez osobę fizyczną lub przy spółce cywilnej w nazwie firmy musi być zawsze imię i nazwisko właściciela. W polu 06.3 należy podać rodzaj działalności. Działalności podlegają kategoryzacji, która ujęta jest w Polskiej Klasyfikacji Działalności – PKD 2007. Należy wpisać główną działalność oraz wszystkie poboczne. Jeśli nie wystarczy miejsca, to należy skorzystać z załącznika CEIDG-RD i tam dokończyć wpisywanie pozostałych kategorii działalności. W pozycji 12 wpisuje się miejsce obowiązkowego ubezpieczenia oraz datę powstania obowiązku opłacania składek ZUS. Data jest tożsama z datą rozpoczęcia działalności. Składając CEIDG przedsiębiorca jest automatycznie zgłoszony do ZUS. Wypełniając pole z informacjami o naczelniku urzędu skarbowego należy wskazać US właściwy ze względu na adres zamieszkania. W polu 18 należy wybrać formę opodatkowania. W kolejnych rubrykach wpisywane są dane dotyczące prowadzonej rachunkowości. Należy wskazać, czy wnioskodawca posiada wspólnotę majątkową z małżonkiem, podać rachunek bankowy, który związany jest z działalnością. Można także wskazać pełnomocnika firmy oraz na końcu wpisuje się liczbę i rodzaje załączników, składa podpis i uzupełnia datę i miejsce złożenia wniosku.

Wpis do rejestru CEiDG nie jest skomplikowany. Jeśli ktoś ma problemy z wypełnieniem wniosku, to oczywiście można skorzystać z pomocy biur rachunkowych, które pomagają w wypełnieniu wniosku i złożeniu go.

Jakie są najpopularniejsze kody rabatowe i jak z nich korzystać?

Redakcja supertarg.pl

Witajcie na blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów biznesu, lifestyle'u i zakupów tworzy dynamiczną przestrzeń dla wszystkich poszukujących inspiracji do osiągnięcia sukcesu w życiu osobistym i zawodowym. Dzieląc się wiedzą, trendami oraz praktycznymi wskazówkami zakupowymi, zapewniamy czytelnikom pełne doświadczenie, które inspiruje do świadomego życia pełnego możliwości. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem kształtować styl życia oparty na mądrości biznesowej i zdrowym podejściu do codziennych wyborów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

wynajem średnioterminowy samochodu