Strona główna
E-commerce
Tutaj jesteś
E-commerce testowanie oprogramowania w praktyce

Na czym polega testowanie oprogramowania?

Data publikacji 17 listopada 2021


Testowanie oprogramowania jest weryfikacją tego, czy dane oprogramowanie działa poprawnie. A czym dokładnie zajmuje się tester? Jakie metody testowania są dostępne?

Testowanie oprogramowania

Osoba testująca oprogramowanie nie tylko sprawdza, czy dane oprogramowanie działa, ale także dostarcza informacji na jego temat. Zadaniem testera jest wyszukanie wyroczni testowych. Wyrocznia niezbędna jest do tego, aby zrozumieć, jak działa dane oprogramowanie. A co może być taką wyrocznią? Może to być człowiek – doświadczony użytkownik oprogramowania, dokument lub inne podobne oprogramowanie. Oczywiście w ostateczności także tester zalicza się do tego grona. Testowanie oprogramowania określane jest również jako walidacja zgodności z oczekiwaniami zamawiającego lub użytkownika. Walidację wykonuje się jako testy akceptacyjne. Testowanie jest jedynie jedną z części w całej serii dostarczenia oprogramowania wysokiej jakości. Oprócz testowania należy także zapewnić jakość poprzez analizę statyczną i dynamiczną, przejrzeć dokumentację i zdefiniować procedury niezbędne do wytworzenia oprogramowania.

Testowanie oprogramowania w praktyce

Testowanie, aby przyniosło oczekiwany skutek musi zostać przeprowadzone na wielu poziomach. Przede wszystkim pierwszą rzeczą, jaką się testuje jest kod źródłowy. Takie testowanie nazywane jest programistycznym lub jednostkowym. Drugim etapem jest testowanie integracyjne, co oznacza, że testowana jest zdolność modułów do wymiany informacji. Ostatnim etapem jest testowanie systemowe. Weryfikowane są w tym przypadku funkcje oprogramowania i atrybuty niefunkcyjne oraz czy zostały one dobrze zaprojektowane i zdefiniowane.

Typy i metody testowania

Można wyróżnić testowanie negatywne i pozytywne. Pierwsze z nich określa złe działanie oprogramowania, a drugie dobre. Jeśli w danym oprogramowaniu zostały zmienione jakieś funkcje, to należy przeprowadzić testowanie pod względem weryfikacji poprawności wprowadzonej poprawki. Jednym z typów testowania jest testowania regresywne, które pozwala na sprawdzenie, czy w oprogramowaniu nic nie zostało zepsute poprzez naniesione poprawki. Najczęściej spotykanym testowaniem jest testowanie akceptacyjne alfa i beta. Pierwsze z nich wykonują użytkownicy lub potencjalni użytkownicy w środowisku, w których zostało ono wytworzone. W testowaniu beta użytkownicy sprawdzają poprawność oprogramowania w docelowym środowisku, w którym będzie oprogramowanie używane. Wyróżnia się także manualne i automatyczne testowanie. Manualne polega na uruchomieniu testów przez testera, a automatyczne uruchamiane jest za pomocą przygotowanych skryptów testowych.

Tester oprogramowania – ciekawa praca dla każdego

Czasami można natknąć się na opinię, że testowanie jest niejako psuciem oprogramowania. Jednak, jeśli tester uruchomił dane oprogramowanie i chce je testować, a ono nie działa, to oznacza, że zostało ono niepoprawnie skonstruowane. Praca testera jest bardzo ciekawym zajęciem. Oczywiście nie ma możliwości, aby tester przetestował gruntownie wszystkie elementy oprogramowania. Jest to niemożliwe, a poza tym nie gwarantuje tego, że nie zawiera ono jakichś defektów. Każdy, kto chce zostać testerem musi posiadać odpowiednie kwalifikacje. Dostępne są różnego rodzaju szkolenia. Jednak wybierając szkolenie, należy zwrócić uwagę na to, czy dana placówka posiada odpowiednie kwalifikacje i akredytacje. Jest to interesująca forma zarabiania na życie i przynosząca dużą satysfakcję z możliwości sprawdzenia, czy oprogramowanie działa poprawnie czy nie.

Wyzwania i trendy w branży celnej

Redakcja supertarg.pl

Witajcie na blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów biznesu, lifestyle'u i zakupów tworzy dynamiczną przestrzeń dla wszystkich poszukujących inspiracji do osiągnięcia sukcesu w życiu osobistym i zawodowym. Dzieląc się wiedzą, trendami oraz praktycznymi wskazówkami zakupowymi, zapewniamy czytelnikom pełne doświadczenie, które inspiruje do świadomego życia pełnego możliwości. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem kształtować styl życia oparty na mądrości biznesowej i zdrowym podejściu do codziennych wyborów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

reklamy w internecie