Strona główna
Zakupy
Tutaj jesteś
Zakupy kalkulator zarobków

Kalkulator zarobków netto i brutto. Po co i jak z niego korzystać?

Data publikacji 30 października 2021


Chcesz uzyskać dokładne informacje o swoim wynagrodzeniu? Interesuje Cię jego wysokość netto? A może rodzaje i wysokości składek i podatków? Pomoże kalkulator wynagrodzeń, z którego można z łatwością skorzystać przez internet!

Kalkulator wynagrodzeń – co to jest?

Narzędzie jak kalkulator zarobków (wynagrodzeń, płac, pensji) służy do tego, aby wyliczyć zarobki netto oraz brutto. Dzięki niemu można uzyskać też informacje dotyczące wysokości oraz składników pensji po podaniu wysokości miesięcznych wpływów w ramach różnych typów umów.

Czym są zarobki netto i brutto?

Zarobkami netto nazywa się zarobki, które pracownik otrzymuje „do ręki”, czyli po odliczeniu podatków, składek oraz innych opłat.

Z kolei wynagrodzenie brutto uwzględnia podatki, składki i opłaty, które potrącane są z pensji i przekazywane do instytucji jak ZUS, Urząd Skarbowy. To wyższa kwota od kwoty netto i najczęściej podawana jest w ogłoszeniach i umowach.

W wynagrodzeniu brutto znajdują się:
– Składki ZUS na ubezpieczenie społeczne – składka emerytalna, składka rentowa oraz składka chorobowa,
– Składka na ubezpieczenie zdrowotne – NFZ,
– Zaliczka na podatek dochodowy,
– Inne składki i opłaty.

Różnica między zarobkami netto oraz brutto jest zależna od rodzaju umowy. Najwyższa dotyczy umowy o pracę. Wpływają na nie także dodatkowe ulgi, na przykład ulga dla osób do 26. roku życia, a także dodatkowe koszty, na przykład wpłata na PPK – Pracownicze Plany Kapitałowe, Fundusz Pracy.

Kalkulatory wynagrodzeń – jakich umów dotyczą?

Za pomocą kalkulatora wynagrodzeń można dokonać obliczeń w przypadku poniższych typów umów:
– Umowa o pracę,
– Umowa zlecenie,
– Umowa o dzieło,
– Umowa B2B.

Dzięki temu, że internetowy kalkulator zarobków jest łatwy w obsłudze i bardzo przejrzysty nawet dla osób, które nie mają doświadczenia w dziedzinie płac, jest także popularnym i chętnie wykorzystywanym narzędziem przez pracowników i pracodawców.

Jak skorzystać z kalkulatora zarobków online?

Obecnie w internecie działa wiele kalkulatorów zarobków. Aby skorzystać z tego typu narzędzia, wystarczy wyszukać go za pomocą wyszukiwarki internetowej.

Kalkulatory wynagrodzeń są serwisami bezpłatnymi, dlatego za skorzystanie z obliczeń nie trzeba płacić. Nie jest także wymagana rejestracja na stronie. To powoduje, że ze stron umożliwiających wyliczenie pensji można skorzystać szybko, wygodnie i łatwo.

Kalkulator wynagrodzeń – kiedy go zastosować?

W jakich sytuacjach najczęściej wykorzystuje się kalkulator wynagrodzeń? To narzędzie, które ma bardzo szerokie zastosowanie wtedy, gdy konieczne jest szybkie wyliczenie pensji i jej składników.

Najczęściej kalkulatory wynagrodzeń używane są w poniższych przypadkach:
– Przeliczenie pensji brutto na netto albo netto na brutto,
– Sprawdzenie rodzajów i wysokości składników pensji,
– Porównanie wysokości pensji przy różnych typach umów, na przykład umowie o pracę i o dzieło.

Jak używać kalkulatora wynagrodzeń?

Skorzystanie z serwisu jak kalkulator zarobków jest bardzo proste. Wystarczy tylko wpisać dane w znajdujące się w kalkulatorze pola, aby natychmiast wykonać automatyczne obliczenia i odczytać wynik.

Aby wyliczyć pensję, należy:
1. Wybrać rodzaj umowy, z której tytułu wypłacane jest wynagrodzenie – umowa o pracę, zlecenie, dzieło, umowa typu B2B.
2. Wybrać pensję netto lub brutto.
3. Wpisać wysokość miesięcznej pensji netto albo brutto.
4. Podać dodatkowe informacje, na przykład dotyczące kosztów jak PPK, Fundusz Pracy, pracy poza miejscem zamieszkania, ulgi dla osób mających do 26 lat, autorskich kosztów uzyskania przychodu (50%), progu podatkowego.
5. Nacisnąć na przycisk z wykonaniem obliczeń.

Kalkulator natychmiast zaprezentuje informacje dotyczące wynagrodzenia według podanych danych, na przykład przeliczy pensję brutto na netto. Wybrane kalkulatory pozwalają także na sprawdzenie szczegółowych składek oraz kosztów ze strony pracownika oraz pracodawcy.

Podsumowanie

Kalkulator zarobków to bardzo pomocne narzędzie, które dostępne jest w internecie dla każdej osoby. Za jego pomocą można błyskawicznie podliczyć wynagrodzenie, między innymi przeliczać pensję brutto na netto czy netto na brutto przy różnych rodzajach umów, na przykład umowie o pracę, zlecenie, dzieło i przy kontraktach B2B. Gdy chcesz łatwo uzyskać informacje o pensji, skorzystaj z kalkulatora online!

Wyzwania i trendy w branży celnej

Redakcja supertarg.pl

Witajcie na blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów biznesu, lifestyle'u i zakupów tworzy dynamiczną przestrzeń dla wszystkich poszukujących inspiracji do osiągnięcia sukcesu w życiu osobistym i zawodowym. Dzieląc się wiedzą, trendami oraz praktycznymi wskazówkami zakupowymi, zapewniamy czytelnikom pełne doświadczenie, które inspiruje do świadomego życia pełnego możliwości. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem kształtować styl życia oparty na mądrości biznesowej i zdrowym podejściu do codziennych wyborów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

co można sprzedać