Co to jest pożyczka konsolidacyjna? – najważniejsze informacje

Odpowiadając na pytanie: co to jest pożyczka konsolidacyjna?, należy podkreślić, iż jest to połączenie posiadanych zobowiązań kredytowych w jedno. Plusem konsolidacji kredytów jest to, że można płacić tylko jedną zbiorczą ratę zamiast kilku.

Pożyczka konsolidacyjna – charakterystyka produktu

Konsolidacji mogą podlegać prawie wszystkie rodzaje pożyczek, począwszy od ratalnych i gotówkowych, po samochodowe, mieszkaniowe, czy nawet karty kredytowe. Mimo tego, iż łączna rata kredytu konsolidacyjnego będzie niższa niż suma rat każdego z kredytów, należy zwrócić uwagę na to, że w ogólnym rozrachunku koszt takiego kredytu może okazać się wyższy. Dzieje się tak za sprawą wydłużonego okresu kredytowania, który jest potrzebny do tego, by odciążyć domowy budżet i obniżyć miesięczne raty kredytu konsolidacyjnego. Niestety często okazuje się, iż mimo spłacania miesięcznie niższych rat w końcowym rozliczeniu okazuje się, iż spłacono więcej odsetek i poniesiono koszty związane z dodatkową prowizją za konsolidację kredytów. Pożyczką konsolidacyjną można nazwać kredyt o charakterze celowym, który jest pobierany na spłatę zobowiązań już posiadanych. To kredytobiorca ma możliwość wyboru, jakie zobowiązania chciałby połączyć w jedno. Jeśli potencjalny kredytobiorca pożyczki konsolidacyjnej posiada wiele zobowiązań, nie ma takiego przymusu, aby konsolidacji podlegały wszystkie zobowiązania. Często konsolidacja kredytu jest jedynym sposobem na to, by wyjść z zadłużenia. Głównym powodem, dla którego osoby posiadające różnorodne zobowiązania decydują się na pożyczkę konsolidacyjną jest chęć zmniejszenia miesięcznych zobowiązań. Konsolidując kredyty istnieje możliwość zmniejszenia rat, jednak wiąże się to z wydłużeniem czasu kredytowania i finalnie większymi odsetkami. Niestety, jeśli zaciągnięte kredyty utrudniają funkcjonowanie i bardzo obciążają domowy budżet, wtedy warto zdecydować się na konsolidację zobowiązań. Dowiedz się więcej na kredyt-ci-dam.pl.

Kiedy opłaca się wziąć pożyczkę konsolidacyjną?

Kredyt konsolidacyjny jest dobrym rozwiązaniem w określonych przypadkach, które skutkują pogłębiającymi się trudnościami w spłacie zobowiązań. Mimo tego, że całkowity koszt kredytu konsolidacyjnego będzie wyższy, gdyż należy wziąć pod uwagę wydłużony okres spłaty, to i tak warto rozważyć wzięcie pożyczki konsolidacyjnej w sytuacji, gdy: • trudne staje się comiesięczne spłacanie kredytów – często zaciągając wiele kredytów na niskie kwoty nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo obciążają one budżet. Dopiero, gdy pojawiają się początkowe problemy w spłacaniu zobowiązań dociera do kredytobiorcy, iż łączna suma tych małych pożyczek, jest tak duża, iż nie da on rady spłacać ich w tej wysokości. W takiej sytuacji jedynym, rozsądnym rozwiązaniem jest skorzystanie z konsolidacji kredytów, wydłużenie okresu kredytowania i zmniejszenie miesięcznych rat. Dzięki temu można uniknąć wpadnięcia w spiralę zadłużenia. • spłata wielu rat wiąże się z chaosem, nad którym ciężko zapanować – niestety kredytobiorcy, którzy posiadają wiele rat do spłacenia w każdym miesiącu muszą dokładnie kontrolować ich wysokość i terminy spłat. Często jest to problem organizacyjny, nad którym ciężko zapanować, a konsolidacja tych zobowiązań sprawia, iż spłacanie zadłużenia jest dużo prostsze. Kredytobiorca nie jest wtedy tak narażony na pomyłki w kwocie lub przeoczenie terminów do spłaty. Oczywistą zaletą pożyczki konsolidacyjnej, o której wspomniano już wcześniej, jest to, iż tego typu kredyt będzie miał niższą ratę comiesięczną w porównaniu z sumą rat, którą kredytobiorca płacił wcześniej. Dlatego też posiadając zobowiązania, warto zastanowić się, czy skorzystanie z pożyczki konsolidacyjnej będzie dobrym rozwiązaniem.

Redakcja supertarg.pl